KOS-kérdések (gyakran ismételt kérdések)
Mi az, hogy gyakorlatias képzés?
Kevesebb elméleti óra, azok is konkrét példákkal. Minden héten mikrofon, kamera elé kerülsz. Mire elvégzed a KOS-t, az összes „gyerekbetegségen” átestél már, nehezen lehet zavarba hozni a médiában.
Mit lehet megtanulni mindössze 2 félév alatt?
Mindent, azon a szinten, hogy amikor egy profi szerkesztőségbe kerülsz, nem néznek hülyének, azonnal be tudsz kapcsolódni a munkába.
Miért tartják a KOS-t a legeredményesebb hazai médiaiskolának?
Mert nem csak egyetlen tv-csatornának vagy újságnak képez szakembereket.
1/ Hány főt vesznek fel egy évfolyamra?
Nincs előre meghatározott keretszám. Egy szintet, színvonalat igyekszünk meghúzni (ez a tesztlap esetében pl. minimum 50%), s aki e fölött teljesít – felvételt nyer. Az iskola egyik legnagyobb előnye épp a rugalmassága: a hallgatói létszám alapján döntünk például, hogy hány műhelyt (itt már maximált a csoportok létszáma!) indítunk; s a frissen felvett tanulók érdeklődési köre határozza meg a műhelyek jellegét, tematikáját, s hogy az ismert médiaszemélyiségek közül az adott félévben kit kérünk fel oktatni.
2/ Mit kell vinni a felvételire?
Tollát és tehetségét hozza magával. A szűk egyórás tájékoztató után bárki „szabadon távozhat”, vagy a 3 ezer forint jelentkezési díj befizetését követően nekivághat a felvételinek:
♦ rövid teszt (nem műveltségi és nem intelligencia-kérdések, csupán az átlag tv-néző és újságolvasó, internetező napi tájékozottságára vagyunk kíváncsiak)
♦ cikkírási feladat (tetszőleges műfajban, stílusban és terjedelemben, az általunk megadott 10-15 téma egyikéről)
♦ „kamerapróba” (egy-két perces bemutatkozás tv-stúdiónkban)
3/ Felvételizhetek úgy, hogy még nincs meg az érettségim?
Igen. Az érettségi bizonyítványt elég megszerezni a képzés végén, a KOS-diploma átvétele előtt.
4/ Honnan tudom meg, hogy felvettek-e?
Pár napon belül e-mailben értesítjük, egy hét múlva pedig átveheti első médiamunkája minielemzését, ha befárad irodánkba (Duna Ház, Budapest IX., Boráros tér 7/2). Vagy kérésére postázzuk. A DVD-n saját kamerapróbája után két tanárunk értékeli teljesítményét.
5/ Mikor zajlik az oktatás?
A nagy- és kiselőadások, szemináriumok, konzultációk szombaton és vasárnap zajlanak a Duna Házban. Havonta legalább egy hétvége szabad. A műhelyfoglalkozások (kiscsoport, ugyanazzal a tanárral, mindig azonos időpontban) hétköznap késő délután és kora este vannak, de mindig figyelünk arra, hogy hétvégi műhelyfoglalkozásokból is lehessen választani.
6/ Végezhető-e a KOS más munka (más iskola), esetleg élsport mellett?
Feltétlenül. Az időbeosztás alkalmazkodik az egyéb elfoglaltsággal rendelkezőkhöz, illetve a távolabbról bejárókhoz. Az ő kedvükért szombaton és vasárnap is több műhelyfoglalkozást tartunk, hogy akár kizárólag hétvégi időráfordítással is elvégezhető legyen az iskola.
7/ Kérhető-e tandíjkedvezmény?
Tandíjkedvezmény csak tanulmányi eredménnyel érhető el. Az I. félév végén a legtehetségesebbek ösztöndíjban részesülnek. Emellett évente dönt a tanári kar a Kovácsi László Médiadíj, illetve a Zsigmond Márta Médiadíj hallgatói kategóriájának díjazottjairól. Ezek szintén hatszámjegyű anyagi elismeréssel járnak.
Szociális és más szempontokat nem tudunk figyelembe venni.
Természetesen máshol elnyert ösztöndíj – például Munkaügyi Központ – itt is „elkölthető”.
8/ Mennyit ér az itt szerezhető diploma?
A szakmában – szerénytelenség nélkül állíthatjuk – rangja van a nálunk szerzett „papírnak”. Ennél is többet ér a megszerzett (elsősorban praktikus) tudás és a KOS-ban kialakuló kapcsolatrendszer, hisz az évente itt tanító 90-100 médiaszereplő többsége rendszeresen innen válogat, frissíti szerkesztősége utánpótlás-gárdáját.
9/ Ha jól írok (beszélek), mit kell még ezen tanulni, miért van szükség egyéves képzésre?
Viszonylag kevesen kerülnek az „utcáról” egyből képernyőre vagy újságírói állásba. Lehet született médiazseni, de azt akkor sem szophatja a saját kisujjából, hogyan kell megvágni egy tv-riportot, hogyan kell tipografizálni egy újságcikket stb. stb.?!
10/ Tud-e utazási kedvezményt biztosítani a KOS?
Nem.
11/ Nem telítődött már a médiapiac, szükség van még új emberekre?
Talán egyetlen szakmában sem olyan nagy a mozgás, mint a médiában. Nagyon sokan – olykor még a befutottak közül is – hagyják el a pályát, még többen „köröznek” a tv-társaságok, illetve szerkesztőségek között. Ez mind-mind új és új szabad helyeket jelent. Ráadásul a piac is nő: folyamatosan indulnak helyi rádióadók és internetes újságok, s a technikai költségek csökkenésével a kis (regionális) tévék száma is ugrásszerűen megnőtt. Hatalmas lett az online felvevő ereje is. Értelemszerűen a politikai váltások, a médiakeretek változásai is sok új munkalehetőséget eredményeznek.
12/ Miért kérnek külön felvételi díjat, miért nem építik bele ezt is tandíjba?
Az elutasított hallgatók – akik ugyebár így soha nem fizetnek majd tandíjat – ugyanúgy részletes értékelést kapnak, mint a felvételt nyert jelentkezők.
A KOS-ba jelentkező valamennyi jelölt kézhez kapja tehát
- a tesztmegoldásokat,
- a felvételin írt cikke rövid írásos értékelését,
- a „kamerapróba” elemzését, szintén videófelvételen.
13/ Mi az a PRE-KOS?
A PRE-KOS teljesen ingyenes nyílt napot/napokat takar, amikor az érdeklődők beleshetnek az itteni oktatásba, feltehetik kérdéseiket, kipróbálhatják magukat a kamera előtt és mögött, és tét nélkül eldönthetik, szeretnének-e felvételizni a Komlósi Oktatási Stúdióba. Sőt: a legtehetségesebbek ösztöndíjat is nyerhetnek! Fontos kiemelni, hogy a PRE-KOS-t közvetlenül, még aznap követő felvételi senkinek sem kötelező! Mint ahogyan a felvételin való részvételnek sem feltétele a prekosos részvétel.
KOS Plusz
Tanárok javítják a puskát Nincs tankönyv. Pontosabban nincs egyetlen egy, igazi tankönyv (De azért Harléé, Wisingeré, Horváté, Bedőé, sportosoknak Gallové nagyon ajánlott!). De tanulhatsz saját jegyzeteidből is. Másokéból is. Sőt, az iskola arra is vállalkozik, hogy a saját puskádat (vagy másét, ami csak véletlenül hozzád került…) átnézi, kijavítja, még mielőtt rögzülne benned. Van viszont kötelező, ajánlott és „ha jókat akarsz olvasni…” fejezetekből álló olvasmányjegyzék. |